INFO: Ładowanie...

  • www.antoni.lublin.pl - nowa strona internetowa parafii

RECOOLEKCJE Z BATMANEM

autor: Mateusz Wójcik


Pierwszy dzień ReCOOLekcji z Batmanem

14 marca 2011

Przygotowania przed „ReCOOLekcjami z Batmanem”

Jest kilka minut po w pół do siódmej, w szkole pojawia się pierwsza z „ekip technicznych”. Zjawiają się wraz z metrami kabli,  kolumnami, wzmacniaczami. Są od tego, żeby wszystkich było dobrze słychać. Kiedy oni się powoli rozwijali, kilka minut przed godziną siódmą spotyka się kolejna ekipa – nasza ekipa - grupa medialna. Mieliśmy za zadanie, aby uczestnicy wszystko widzieli, słyszeli w „salkach kinowych”, prowadzący nie skonali i „nie padli z głodu” a przede wszystkim, abyście Państwo mogli to czytać i oglądać zdjęcia w galerii. 7.45 – w salce katechetycznej spotykają się oni – ci, którzy prowadzą ReCOOLekcje z Batmanem. Kilka minut po ósmej zjawiają się na Sali gimnastycznej, gdzie witają ich z uśmiechem pozostali organizatorzy. Pół godziny przed planowanym, rozpoczęciem pojawiają się dobre Duchy naszych ReCOOLekcje: ks. Proboszcz Stanisław Róg oraz dyrektor szkoły Pan Krzysztof Szulej. Godzina 8.45 – wszyscy na stanowiskach – zostało tylko zacząć…

Dzień pierwszy

Pierwszy dzień naszych szkolny „ReCOOLekcji z Batmanem” upłynął pod hasłem „Jaki sens ma Twoje życie?”. Słychać dzwonek – 8.50 – czas zaczynać. Jako, że dzisiejszy dzień jest piękny nie mogliśmy zacząć inną piosenką niż „Tyle słońca w całym mieście”. Następnie pomodliliśmy się, aby z Bogiem dobrze przeżyć dany nam czas najbliższych trzech dni. Kolejnym punktem było przedstawienie się prowadzących. Mogliśmy ich bliżej poznać. Dalej jednak nurtowało wielu z nas pytanie „Dlaczego te reCOOLekcje są z Btamanem”. Po nikąd odpowiedź można znaleźć w galerii „Rekolekcje od kuchni”. Wyjaśniła to wszystkim nasza koleżanka. Następnie Bożena zaapelowała, abyśmy się otworzyli na innych na to co rekolekcjonista chce do nas powiedzieć. Kolejna część pierwszego dnia rekolekcji przebiegała pod hasłem „Co cię kręci?”. Wtedy to mogliśmy posłuchać szkolnego zespołu muzycznego „Zahir” oraz pracować w grupach. Następnie obejrzeliśmy scenkę pod tytułem „Jaki sens ma Twoje życie?” Otworzyła ona wielu oczy, na to, jak wygląda ich życie. Po krótkiej konferencji ks. Grzegorza Ogorzałka mieliśmy okazję zapoznać się z fragmentem filmu o Nicku – człowieku bez rąk i nóg, który znalazł sens swojego życia w Bogu.  Pod koniec bloku rekolekcyjnego, każdy z uczestników mógł zadać Bogu pytania, które napisał na kartce. Na zakończenie wszyscy razem odtańczyliśmy „Skrzypka”. Było nieźle :) Sami lepiej zobaczcie:

Posłuchaj podkładu: Orkiestra dni Naszych - Skrzypek

W dniu dzisiejszym mogliśmy obejrzeć, także filmy, pokazujące nam jak możemy i jak powinniśmy korzystać z życia.

Dzisiaj przed nami jeszcze o godzinie 19.15 modlitewne czuwanie w kościele…

Prze kilkoma minutami zakończyliśmy modlitewnym czuwaniem pierwszy dzień reCOOLekcji. Spotkanie rozpoczęło się około godziny 19.25. Mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów Pisma Świętego, słowa skierowanego do nas przez ks. Grzegorza Ogorzałka. Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu. Był to czas tylko i wyłącznie dla nas i dla Boga. Mogliśmy pobyć nim sam na sam. Po błogosławieństwie zaśpiewaliśmy razem wraz ze specjalnie przybyłym zespołem piosenkę „Każdy wschód słońca” Przed nami drugi dzień rekolekcji, który będzie przebiegał pod hasłem „Wiara – ale jaka?”

Poniżej zamieszczamy zapis konferencji ks. Grzegorza Ogorzałka.

Muzyka z poniedziałku
"Niepojęta łaska" - kliknij i posłuchaj wieczornego nagrania


ZAPRASZAMY DO GALERII


Drugi dzień ReCOOLekcji z Batmanem

15 marca 2011

Przed drugim dniem rekolekcji

Podobnie jak wczoraj kilka minut przed godziną 7 zebraliśmy się, aby wyruszyć do szkoły, by móc przygotować od strony technicznej nasze reCOOLekcje. Nie obyło się bez. Stwierdziliśmy, że jeżeli robimy coś na chwałę Bożą to szatan nie próżnuje – doświadczyliśmy tego na własnym ciele. Było 35 minut po godzinie ósmej – za 15minut zaczynamy, ale rozglądam się i nagłośnienia nie widać… Jest 8.45 – dosłownie cudem – udało się wszystko przygotować. Pozostało tylko zacząć pierwszy w tym dniu blok rekolekcyjny!

Dzień drugi

Za nami drugi dzień naszych „ReCOOLekcji z Batmanem”. Dzisiejsze rozważania upłynęły pod hasłem „Wiara – ale jaka?”. Na początku była krótka modlitwa pieśnią. Później odbyła się pewna zabawa – wspomnienie – związana z poprzednim dniem naszych reCOOLekcji. Ania czytała pewien artykuł, który był notatką z tego co się działo w pierwszym dniu rekolekcji. Zabawa była niesamowita – zresztą  zobaczcie sami w galerii. Wybrani uczniowie zamieniali się w personel szkoły: dyrekcję, nauczycieli, księży, grupy przygotowujące nasze reCOOLekcje. Wczoraj podczas małych warsztatów uczestnicy mogli napisać jedno pytanie do Boga. Dzisiaj zostały one wykorzystane w formie modlitwy. Młodzi ludzie pytali Stwórcę np. Kiedy przyjdzie koniec świata? Co dalej ze mną będzie? Dlaczego ludzie cierpią? Zdarzały się także pytania bardziej przyziemne: „Po ile będzie cukier pod koniec roku?”. Później przyszła kolej na pierwszą w dniu dzisiejszym pracę w grupach: zadaniem uczestników był napisać cztery zadania, które mogliby wypowiedzieć przed  śmiercią swojemu dziecku. Kolejną częścią dzisiejszego bloku była pantomima „Lifehouse”.

Następnie mogliśmy wysłuchać świadectw życia Radka i Pawła. Dowiedzieliśmy się, także coś więcej na temat grzechu. Mieliśmy okazję, obejrzeć scenkę przygotowaną przez DM „Antonówka”. Na zakończenie, na salę gimnastyczną został wniesiony krzyż – zapadła cisza. Cała sala w milczeniu stała. Nadszedł moment, w którym każdy kto chciał mógł zaprosić Jezusa do swojego życia i uznać go za swojego Pana. Wszyscy uczestnicy w jednej chwili podeszli do krzyża i upadli na kolana. Ten widok pozostanie wszystkim w pamięci. Możecie to zobaczyc w galerii. Tekst modlitwy wtedy wspólnie odmówionej zamieszczamy poniżej: 

Panie Jezu Chryste,

Chcę zaprosić Cię do mojego życia.

Ciebie wybieram jako mojego Pana

I za Apostołem Piotrem powtarzam:

Ty jesteś Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel!


Tobie oddaję moją przeszłość,

Dzień dzisiejszy i przyszłość

Oraz całą moją wieczność.

Ty jesteś moją Prawdą,

Ty jesteś moją Drogą,

Moim Życiem i moją Miłością.


Teraz i na wieki. Amen.

W przerwie między drugim a trzecim blokiem tradycyjnie organizatorzy wraz z kilkunastoma uczestnikami odtańczyli „Skrzypka” oraz „Taniec belgijski”. To jest kolejny moment reCOOLekcji. Który utkwi mi na pewno w pamięci.

Dzisiaj jeszcze o godzinie 19.15 zapraszamy do dolnego kościoła na wspólną modlitwę.

Wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu

Drugi dzień naszych reCOOLekcji zakończył się wieczorną modlitwą w dolnym kościele. Zgromadziliśmy się wspólnie przed Najświętszym Sakramentem, aby podziękować Bogu za łaskę czasu rekolekcji. Oprawę muzyczną przygotował młodzieżowy zespół muzyczny z naszej parafii. Na zakończenie adoracji każdy mógł otrzymać indywidualne błogosławieństwo.

ZAPRASZAMY DO GALERII


Trzeci dzień ReCOOLekcji z Batmanem

16 marca 2011

Późno wieczorne przygotowania do trzeciego dnia reCOOLekcji

Jest wtorek, wielkie pakowanie czas zacząć. Kilkanaście minut po godzinie 17 pojawiam się w kościele, żeby rozpocząć pakowanie zakrystii do drogi do szkoły. Po ponad półtora godzinnym czasie spędzonym między kościelnymi szafami – kilka pudełek i wiele luźnych rzeczy gotowych do wyjazdu. Kilka minut po godzinie 21 w okolice dolnego kościoła podjeżdża samochód. Michał („Stefan”) z ks. Łukaszem wynoszą ołtarz, później za nimi kolejne osoby z ambonką, stelażem pod Najświętszy Sakrament, kilka pudełek, ornaty, alby itp. Ludzie przechodzący wtedy koło kościoła byli nieco zszokowani takim widokiem. Później około godziny 21.30 pojawiamy się w szkole, aby rozpocząć przygotowania do trzeciego dnia reCOOLekcji a przede wszystkim mszy i adoracji. Jedna z sal została zamieniona na zakrystię. Wtorek zapamiętamy jako dzień z kłopotami J Najpierw rano odmówił posłuszeństwa sprzęt redakcji strony parafialnej a wieczorem podczas rozwieszania ogromnej planszy do projektora pojawiły się „dziwne” śruby. Kilkanaście minut po godzinie 22 wychodzimy ze szkoły z perspektywą pracowitej środy.

Poranne przygotowania

Przygotowania rozpoczynają się grubo przed godziną 7. Do szkoły wyjeżdża kolejny transport z zakrystii. Na miejscu czeka na nas już część ekipy. Zaczynamy przygotowywanie kaplicy Najświętszego Sakramentu oraz „wykańczania” i wypakowywania zakrystii. Atmosfera napięta bo i czasu mało. Godzina 8.00 – wszystko gotowe – do szkoły wchodzi ks. Łukasz, wnosząc Pana Jezusa do kaplicy. Wiele osób jest zszokowanych: „Co robi ksiądz w stule i z dziwnym „pojemnikiem” na szyi w szkole?” .

Trzeci dzień ReCOOLekcjiz Batmanem

Wybiła godzina „0”. Trzeci – ostatni – dzień „ReCOOLekcji z Batmanem” czas zacząć. Przebiegał on pod hasłem: „Po co Kościół?”. Tradycyjnie każdy z bloków rozpoczynał się muzycznie, a dodatkowo ostatnia tura została rozpoczęta „skrzypkiem”. Później przeszliśmy do podsumowania przedniego dnia naszych reCOOLekcji. Po chwili ksiądz zaprosił młodzież do spowiedzi w czasie trwania adoracji. Następnie mogliśmy obejrzeć scenkę pt. „Ring” przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Ukazywała ona jak człowiek walczy z grzechem.  Po przedstawieniu wysłuchaliśmy świadectwa dotyczącego spowiedzi. Następnie rozpoczęła się druga część środowego bloku rekolekcyjnego. Na wysokim, czerwonym stelażu stanął sam Pan Jezus pod osłoną Chleba w monstrancji. Rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym samy czasie z tyłu sali kilku księży spowiadało chętne osoby. Każdy kto skorzystał z ich posługi dostawał świeczkę oraz kartkę, na której mógł napisać swoją intencję. Adorację Najświętszego Sakramentu zakończyło błogosławieństwo. Następnie w przeciągu pięciu minut część sali gimnastycznej zamieniła się w prezbiterium kościoła. Rozpoczęła się Msza Święta. Sprawowali ją: w pierwszej turze – rekolekcjonista ks. Grzegorz Ogorzałek; w drugiej jeden ze szkolnych katechetów – ks. Łukasz Mudrak. Homilia rozpoczęła się nie typowo – tańcem „tupanie z Jezusem”. Następnie ks. Grzegorz ukazał, że człowiek jest słaby i tylko we wspólnocie jest zdolny do działania. Pod koniec kazania mogliśmy posłuchać świadectwa Asi. Mówiła, o tym, co daje jej wspólnota. Modlitwa wiernych podczas tych mszy wyglądała nieco inaczej niż zwykle. Były to czytane intencje, które młodzi ludzie pisali, po tym jak przystąpili do spowiedzi. Po mszy mogliśmy wysłuchać zaproszenia do wspólnot działających przy naszej parafii.  Mówili o nich Madzia i Michał. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć film promujący nasze wspólnoty. Zamieszczamy go poniżej:

Na zakończenie w imieniu uczestników ks. Łukasz Mudrak podziękował ks. Grzegorzowi i całej ekipie za „ReCOOLekcje z Batmanem”. Na drugiej turze po zaproszeniu do DM „Antonówka” miały miejsce dwa niezaplanowane wydarzenia. Najpierw cała sala odśpiewała „sto lat” dla Ani – jednej z organizatorek reCOOLekcji, która tego dnia obchodziła swoje urodziny. Uczniowie wraz z częścią ekipy organizującej odtańczyli „skrzypka” w podziękowaniu dla ks. Grzegorza za wspaniałe trzy dni reCOOLekcji.

Wielkie porządki

Zakończyły się ReCOOLekcje z Batmanem – czas na porządki. Powtórnie wielkie pakowanie. I znowu dziesiątki rzeczy wędrują do pudełek i czekają na swoją kolej do transportu. Nadszedł też czas pożegnań. Może to dziwne ale ekipa „ReCOOLekcji z Batmanem” bardzo się zżyła ze sobą. Myślę, że gdyby pożegnanie trwało trochę dłużej u niektórych osób mogły by pojawić się łezki w oczach. Na godzinę 19 wszystko wróciło na swoje miejsce – sprzątanie zakończone. Wieczorem jeszcze tylko krótkie spotkanie Antonówki i można odpocząć po trzech ciężkich dniach – a zwłaszcza po trzecim – najtrudniejszym pod względem logistycznym.


Filmowe podsumowanie reCOOLekcji


Podsumowanie

Przez trzy dni w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr. 4 imienia Orląt Lwowskich w Lublinie odbywały się „ReCOOLekcje z Batmanem”.  Wygłosił je ks. Grzegorz Ogorzałek wraz z młodymi ludźmi z różnych wspólnot. Wiele osób przyznaje, że ten czas zmienił ich życie. Wszyscy uczestnicy jak i organizatorzy cieszyli się dużą otwartością i przychylnością dyrekcji szkoły i księdza proboszcza– dziękujemy. Każdy dzień miał swoją myśl przewodnią, którą wspólnie rozważaliśmy. Podczas tych rekolekcji mogliśmy uczestniczyć w różnych warsztatach, pracach w grupach itp. Wszystkim w pamięci na pewno pozostanie… taniec „Skrzypek”. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! W tym miejscu zawsze jest czas na podpis autora – teraz będzie inaczej:


Podziękowania:

Minione trzy dni były dla mnie szczególnymi. W czasie relacjonowania „ReCOOLekcji z Batmanem” mogłem doświadczyć wielkiej życzliwości i przychylności wielu osób. Dlatego należą się kilku osobom specjalne podziękowania:
ks. Łukasz Mudrak (za zaufanie jakim obdarzył mnie ponad rok temu powierzając stronę internetową parafii i DM „Antonówka”)
ks. Grzegorz Ogorzałek – nasz rekolekcyjny Batman (za dobre słowo i pomoc przy relacjonowaniu rekolekcji)
Michał, a właściwie „Stefan”
(za pomoc w przygotowywaniu logistycznie każdego dnia i zakrystii, dobre słowo, za to, że byłeś najlepszym kierowcą reCOOLekcji )
Asia
(za pokazanie „Skrzypka”, pomoc w organizacji zakrystii)
Aga (za dobre słowo, pomoc w środę w zakrystii, pokazanie „Skrzypka”)
Kasia (za pomoc w organizacji Mszy Świętej, pilnowanie mojej nauki „Skrzypka”, udzielenie wywiadu, a przede wszystkim za Twój uśmiech)
Madzia (za pomoc przy środowych relacjach i mobilizację do robienia lepszych zdjęć)
Arek, Paweł, Paweł (za pomoc techniczną)
Adrian (za pomoc w organizacji kaplicy)
Klaudia, Magda, Karolina(za pomoc przy organizacji Mszy Świętej)
Rafał (za to, że pokazałeś co to znaczy „pasja i hobby”, za Twoje granie)

Kamil

Cały team przygotowujący rekolekcje na ręce Bożeny (bez Was rekolekcje by tak nie wyglądały)
DZIĘKUJĘ WSZYTSKIM, KTÓRZY W JAKI KOLWIEK SPOSÓB WŁĄCZYLI SIĘ W POMOC I OBSŁUGĘ RECOOLEKCJI Z BATMANEM.

GALERIA ZDJĘĆ


Podsumowanie "ReCOOLekcji z Batmanem"
oczami uczestniczki

rozmowa z Katarzyną Piskorską uczennicą kl. III gim.

Mateusz Wójcik:Jest kilkanaście dni przed pierwszą odsłoną „ReCOOLekcji z Batmanem”. W szkole pojawiają się pierwsze plakaty dotyczące tego wydarzenia. Jaka była Twoja pierwsza myśl jak je zobaczyłaś? Chciałaś w nich uczestniczyć, czy wolałaś pozostać wtedy w domu?

Katarzyna Piskorska:  Śmiałam się, gdyż nikt nie wiedział dlaczego akurat z Batmanem, powiem szczerze, że przez chwilę też się zastanawiałam. Nie wiem jak inni, ale ja lubię uczestniczyć we wszelkich zabawach i czuwaniach.

M. W.:Twoim zdaniem, czy takie rekolekcje w szkole, a nie w kościele były potrzebne?

K. P.: Uważam, że „Rekolekcje z Batmanem” były ciekawsze niż rekolekcje z poprzednich lat. Myślę, że zżyliśmy się ze sobą , poczuliśmy wspólną łaskę Pana, nauczyliśmy się, że wspólnymi siłami możemy więcej. Chyba każdy chciałby mieć  takie rekolekcje!

M. W.:  Wiele osób, także tych bardzo związanych z Kościołem, sprzeciwiało się mszy w szkole. Chodziły głosy, że miejsce ołtarza jest w kościele a nie na sali gimnastycznej. Co sądzisz na temat ostatniego dnia reCOOLekcji?

K. P.: Uważam, że miejsce ołtarza może być wszędzie,  przecież Bóg jest w każdym miejscu. Warunki na mszę Świętą były świetne, nie odczuwałam niczego złego w tym, że msza jest na sali gimnastycznej.

M. W.:Który z trzech dni „ReCOOLekcji z Batmanem” wspominasz najmilej?

K. P.: Wszystkie dni spędziłam dobrze, aż chce się więcej takich rekolekcji. Chyba wybrała bym pierwszy dzień, gdyż właśnie wtedy zaczęliśmy się od nowa zaprzyjaźniać ze sobą i Bogiem.

M. W.:Jakie momenty z reCOOLekcji utkwił Ci w pamięci najbardziej?

K. P.: Momenty, które najbardziej utkwił mi w pamięci to na pewno taniec „Skrzypek” , ciekawe scenki oraz zabawy w których braliśmy udział.

M.W.:Co byś zmieniła w tych rekolekcjach?

K. P.: Chyba nic, chociaż mogłyby trwać dłużej.  

M.W.:Dzięki wielkie za rozmowę

K. P.: Dziękuję. 

Mateusz Wójcik

 artykuły
 

>> Krzyś ŚDM na rękach młodzieży naszej parafii więcej...
>> S
potkanie Młodych w Berlinie 
więcej...
>> Adwent - Czy chcesz odnowić swoje życie więcej...
>> Wywiad z Moniką Kuszyńską więcej...

>> Sercańskie Dni Młodych 2011 więcej...

>> ReCOOLekcje z Batmanem - dzień po dniu więcej...

>> Wielki Post - czas wyciszenia więcej...

>> Ostatnia droga Metropolity Lubelskiego więcej...

>> Wspomnienie o Pasterzu więcej...

>> Odszedł od nas wspaniały człowiek  więcej...

>> Ekumenizm - droga do jedności więcej...

>> Wywiad z ks. Markiem Kuśmierczykiem więcej...

>> Pielgrzymka na Warmię  więcej...

>> Wywiad z p. Józefem Szopińskim  więcej...

>> Jan Paweł II - Odwaga Świętości  więcej...

>> Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę  więcej...

>> Pielgrzymka do Sanktuarium św. Antoniego więcej...

>> Wywiad z ks. Mirosławem Ładniakiem więcej...

>> XVIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
       na Jasną Górę 
więcej...

>> "Kobieta - dar i tajemnica" - Lednica 2010  więcej...

>> Historia pewnej kapliczki... więcej...

>> Relacja ze spotkania młodych Taizé-Poznań
2009/2010r.
więcej...

>> Wywiad z p. Prezes zespołu "Brusowianki Polesie" więcej...[ mateusz.pl ]