INFO: Ładowanie...

  • www.antoni.lublin.pl - nowa strona internetowa parafii

               Cztery hale kompleksu wystawowego Messegelände wypełniają się po brzegi młodymi ludźmi. Przyjechali do Berlina z całego świata, aby się spotkać i wspólnie modlić o pokój i solidarność między narodami. Nastrojowe światła, dziesiątki świec ustawionych wzdłuż jednej ze ścian i kanony stworzone specjalnie dla wspólnoty braci z Taizé, tworzą niezastąpiony klimat sprzyjający modlitwie medytacyjnej. 34. Europejskie Spotkanie Młodych właśnie się zaczęło!

źródło: http://happyarmy.blog.interia.pl
brat Roger

               W 1940r. 25-letni brat Roger opuścił swój rodzinny kraj, Szwajcarię, i udał się do Francji. W czasie gruźlicy, na którą zachorował w swojej młodości, dojrzała w nim idea stworzenia wspólnoty opartej na prostocie i dobroci serca. Mała wioska Taizé, w której się osiedlił, była dobrym miejscem do okazywania takiej dobroci ludziom będącym w potrzebie. Ponieważ Taizé leżało niedaleko linii dzielącej Francję na dwie części, był to region, gdzie schronienia szukało wielu ludzi uciekających przed wojną. Brat Roger kupił tam opuszczony dom wraz z przyległościami. Zaprosił też jedną ze swoich sióstr – Geneviève – aby pomogła mu w prowadzeniu Dzieła. Jesienią 1942r. przyjaciel rodziny, emerytowany oficer wojska francuskiego, uprzedził ich, że ich działalność została odkryta. Zmusiło to rodzeństwo do bezzwłocznego wyjazdu. Do końca wojny brat Roger przebywał w Genewie. Tam też z pierwszymi braćmi rozpoczęli życie wspólnotowe. Do Taizé wrócili w 1944r. Przez następne lata do wspólnoty przyłączali się kolejni mężczyźni. W 1949r. siedmiu z nich zobowiązało się na zawsze do zachowywania celibatu, do życia wspólnotowego i coraz większej prostoty. W zimie 1952-53r. brat Roger napisał Regułę Taizé.

               Mała francuska wioska jest dzisiaj miejscem dosłownie obleganym przez młodych z całego świata. Przyjeżdżają tu na weekend, cały tydzień a czasami nawet na rok. Znajdują tu dobre warunki do wyciszenia, zastanowienia się nad własnym życiem i poszukiwania w nim Boga. Bracia ze Wspólnoty nie spędzają jednak całego swojego czasu we Francji. Na przełomie każdego roku organizują Spotkania Młodych w jednym z dużych europejskich miast. Tegoroczne spotkanie miało na celu budować pokój i dać nadzieję mieszkańcom Berlina – miejsca, którego bolesna historia głęboko zraniła wiele ludzkich serc.

źródło: http://www.deon.pl
brat Alois

               Nasz wyjazd do Berlina był dość spontaniczny. W ostatnim dniu zapisów zebrało się 11 osób, chętnych na przeżycie nowego doświadczenia (tylko dwie osoby z naszej grupy były wcześniej na Spotkaniu Młodych). Do stolicy Niemiec dotarliśmy 28 grudnia rano. Trzeba przyznać, że mieliśmy szczęście, ponieważ nasze miejsce noclegowe zostało wyznaczone na parafii katolickiej, kilka stacji metra od hali wystawowych, gdzie miały miejsce zasadnicze spotkania. Ze względu na to, że parafia gościła wielu Polaków, możliwe było uczestniczenie w codziennej Eucharystii w naszym ojczystym języku. Po „polskiej” Eucharystii i wspólnych porannych modlitwach wszystkich goszczących w parafii, przychodził czas na spotkania w małych grupach. Były to spotkania, których „scenariusz” został zbudowany na bazie tegorocznego Listu brata Aloisa – obecnego przełożonego Wspólnoty. Po spotkaniach w grupach przychodził czas na dojazd do hal, aby tam zjeść obiad i uczestniczyć we wspólnych modlitwach południowych. Popołudnie było zarezerwowane na zwiedzanie Berlina i uczestniczenie w spotkaniach tematycznych. Po kolacji następowały modlitwy wieczorne z rozważaniami braci. W ostatni dzień 2011 roku 6 tysięcy Polaków, co stanowiło 1/5 wszystkich uczestników Spotkania, uczestniczyło w Eucharystii, której przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Tegoroczne Spotkanie Młodych dopełniły parafialne wieczorne modlitwy i Święto Narodów – wspólne witanie Nowego Roku w klimacie zabawy i radości.

xlm

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze Spotkania

Przebieg Spotkania dzień za dniem można prześledzić na oficjalnej stronie Wspólnoty

 artykuły
 

>> Krzyś ŚDM na rękach młodzieży naszej parafii więcej...
>> S
potkanie Młodych w Berlinie 
więcej...
>> Adwent - Czy chcesz odnowić swoje życie więcej...
>> Wywiad z Moniką Kuszyńską więcej...

>> Sercańskie Dni Młodych 2011 więcej...

>> ReCOOLekcje z Batmanem - dzień po dniu więcej...

>> Wielki Post - czas wyciszenia więcej...

>> Ostatnia droga Metropolity Lubelskiego więcej...

>> Wspomnienie o Pasterzu więcej...

>> Odszedł od nas wspaniały człowiek  więcej...

>> Ekumenizm - droga do jedności więcej...

>> Wywiad z ks. Markiem Kuśmierczykiem więcej...

>> Pielgrzymka na Warmię  więcej...

>> Wywiad z p. Józefem Szopińskim  więcej...

>> Jan Paweł II - Odwaga Świętości  więcej...

>> Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę  więcej...

>> Pielgrzymka do Sanktuarium św. Antoniego więcej...

>> Wywiad z ks. Mirosławem Ładniakiem więcej...

>> XVIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
       na Jasną Górę 
więcej...

>> "Kobieta - dar i tajemnica" - Lednica 2010  więcej...

>> Historia pewnej kapliczki... więcej...

>> Relacja ze spotkania młodych Taizé-Poznań
2009/2010r.
więcej...

>> Wywiad z p. Prezes zespołu "Brusowianki Polesie" więcej...[ mateusz.pl ]