INFO: Ładowanie...

  • www.antoni.lublin.pl - nowa strona internetowa parafii


Warto odkrywać w sobie Boże Miłosierdzie

wywiad z ks. Bartoszem Królem, jednym z organizatorów XVIII Sercańskich Dni Młodych


wywiad został przeprowadzony 29 czerwca 2011 roku,
przez Mateusza Wójcika

Mateusz Wójcik: Spotykamy się w miejscu niezwykłym. Jesteśmy w parku przy domu księży Sercanów w Pliszczynie, koło Lublina. Co sprawia, że co roku, aż tyle młodych ludzi zjawia się tutaj, aby wspólnie się modlić, odkrywać Boga, szukać nowych znajomości, uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach - by być na Sercańskich Dniach Młodych?

ks. Bartosz Król: To pytanie jest bardzo dobre i trafne. Było by lepiej zapytać o to około 750 osób, które tutaj przyjechało dlaczego tutaj nieustannie przyjeżdżają, bo to są już osiemnaste dni. Dla mnie, który zaczynałem jako uczestnik to co było fantastyczne, to atmosfera i radość ,że ludzie którzy tutaj przyjeżdżają potrafią obdarzać się uśmiechem i radością. Potrafią się razem bawić a w tym wszystkim obecny jest też Pan Bóg –jest codzienna eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, także myślę, że ci młodzi ludzie, którzy tutaj przyjeżdżają potrafią cieszyć się i wspólnie przeżywać wiarę, która im daje radość i siłę.

M.W.: W tym roku to już XVIII SDM. Ich hasłem są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Dlaczego akurat ten fragment z biblijnego „Kazania na górze”?

ks. B.K.: Od kilku już lat jest cykl ośmiu błogosławieństw. Chcemy by była pewna kontynuacja. Były poprzednie błogosławieństwa: błogosławieni cisi, błogosławieni którzy się smucą, błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości. Teraz przyszła kolej na błogosławionych, którzy są miłosierni. Myślę, że w dzisiejszych czasach - w naszych czasach - w rzeczywistości, w której żyjemy każdy młody człowiek powinien gdzieś tam, o tym miłosierdziu pamiętać i je poznawać. Również to, że niezależnie od wieku i sytuacji jest w stanie być miłosierny, jest w stanie tym miłosierdziem się dzielić z innymi, że jest na prawdę człowiekiem który jest bogaty w miłosierdzie i warto to miłosierdzie w sobie odkrywać, warto to miłosierdzie dawać innym.

M.W.: Stało się już tradycją, że co roku na SDM zapraszani są goście specjalni. W tym roku są nimi między innymi ks. bp Józef Wróbel, ks. Tomasz Źwiernik, piosenkarka Monika Kuszyńska, aktorka Ewa Gorzelak. Jaki jest cel zapraszania takich postaci na spotkania z młodymi uczestnikami Pliszczyńskich SDMów?

ks. B.K.: Osoby, które są zapraszane na Sercańskie Dni Młodych by dzielić się swoją wiarą, swoim życiem bardzo często są osobami medialnymi - osobami, które młodzi ludzie widzieli w telewizji bądź czytały o nich w Internecie ale są to też ludzie, którzy żyją Bogiem, żyją wiarą - chcą w swoim życiu realizować ideały i wartości chrześcijańskie. Dzielenie się swoim przeżyciem wiary myślę, że jest pomocą dla młodych ludzi, że nie są odosobnieni. Również ci, którzy wydawało by się są poza zasięgiem, żyją niejako w innym świecie, również chcą być blisko Pana Boga. Są sytuacje, w których te nasze zaproszone osoby się znalazły, gdzieś tam im życie zgotowało sprawiły, że ten Bóg jest mocniej w ich życiu obecny. Celem zapraszania tych osób na SDM jest to, aby ludzie młodzi mogli mieć taką siłę i zobaczyć, że można prowadzić życie z Panem Bogiem niezależnie od tego co się robi, gdzie się robi, gdzie się jest, kim się jest, że najważniejsze, żebym „ja” był blisko Boga  a co życie mi przyniesie - ja w tym życiu, mogę się wtedy odnaleźć.

M.W.: W tym roku SDMy wchodzą niejako w pełnoletniość – to już osiemnaste spotkanie w Pliszczynie. W związku z tym są dwa specjalne koncerty: „40 i 30 na 70” oraz lubelski kabaret „Smile”. Dlaczego właśnie kabaret?

ks. B.K.: Kabaret jest zawsze pełen radości i jak sama nazwa wskazuje smile – uśmiech, jeżeli dobrze pamiętam z angielskiego. Jest już tradycją Sercańskich Dni Młodych, że w jeden dzień jest tak zwana Dehoniada -święto radości. Skoro święto radości, więc dzień kiedy jest dużo uśmiechu. Myślę, że jeżeli chodzi o kabaret to zawsze ten uśmiech wprowadzi – po prostu dlatego, żeby było więcej radości, więcej uśmiechu, żeby ludzie mogli się cieszyć a z resztą ja też lubię kabarety. Jeżeli chodzi o zespół grają super muzykę. Bardzo mi się ona podoba. Byli już drugi raz na SDM. Wiara się bawiła jak nigdy: Ludzie skakali, tańczyli śpiewali - uwielbiali również Pana, bo to jest ważne, że akurat ten zespół potrafi też ewangelizować przez muzykę. To są na prawdę dwa wspaniałe momenty, jeżeli chodzi o Sercańskie Dni Młodych.

M.W.: Utkwiło Księdzu w pamięci jakieś spotkanie, wydarzenie z SDMów?

ks. B.K.: Oj, musielibyśmy rozmawiać bardzo długo. Tych spotkań było bardzo wiele, gdyż pierwszy SDM na którym byłem, to był trzeci SDM - już od tamtych SDMów, gdzieś te spotkania nieustannie się gdzieś  wbijają  w serce. Konkretne, jedno spotkanie: naprawdę ciężko jest powiedzieć.  Na przykład, takim dla mnie wyjątkowym momentem, było spotkanie z Jankiem Melą. Nie pamiętam, na którym to było SDMie. Był on jednym z naszych zaproszonych gości. Jego świadectwo wiary, życia, determinacji, wytrwałości w dążeniu do celu. To było coś niezwykłego, naprawdę to było coś niezwykłego. Są też spotkania takie ciche z osobami, które wydają się być w tłumie, gdy nagle spotyka się osobę przeżywającą naprawdę bliską relacje z Panem Bogiem, która potrafi zaświadczyć o swojej wierze poprzez rozmowę, swoją obecność w kaplicy na adoracji. Są też spotkania sakramentalnej spowiedzi świętej, które odbywają się na Sercańskich Dniach Młodych - są takimi spotkaniami które naprawdę pokazują jak wielki jest Pan Bóg, jak wielkie jest jego miłosierdzie.

M.W.: Wielu ludzi dzisiaj uważa, że młodzież nie ma pomysłu na swoje życie, traci młodość, nie wie co ze sobą zrobić. Jakie jest Księdza zadnie na ten temat, obserwując ludzi zebranych tutaj, na tym spotkaniu?

ks. B.K.: Jeżeli chodzi o pomysł młodych na życie - wiadomo że różni, mądrzy ludzie i statystyki, gdzieś chcą pokazać nam, że trudno młodym ludziom przychodzi coraz trudniej podejmować decyzje, wybierać drogę swojego życia, że dzisiejszy świat jest tak bardzo nasycony propozycjami i bardzo szybko płynie. Jest nastawiony na konsumpcję, na zdobywanie szybko jakiś rzeczy i nimi się cieszenia. Gdy się już nie cieszymy, to zostawiamy – wiadomo, że możemy popatrzeć w ciemnych barwach i mówić w ciemnych kolorach o tej sytuacji, ale myślę że Ci młodzi ludzie, którzy tutaj przyjeżdżają na pewno borykają się z jakimiś swoimi problemami, bo któż się nie boryka, ale sam fakt, że poświęcają pierwszy tydzień swoich wakacji, przyjeżdżając do Pliszczyna, śpiąc pod namiotami i tak jak przez ostatnią noc, gdzieś tam deszcz padał i utrudniał ten sen, pokazuje że oni jednak mają pomysł na życie. Ich jest przeżywanie swojego życia w przyjaźni z Bogiem, radośnie przeżywając wiarę, dzieląc się tą wiarą w sposób radosny. Myślę że to jest najważniejsze, bo może być trudno zdobyć pracę, zdobyć wykształcenie, ale jeżeli ma się ten skarb wiary, jeżeli ma się ten skarb relacji z Panem Bogiem, to myślę, że pomysł na życie, który ma Pan Bóg wobec nas, wcześniej czy później się odkryje i będzie go można realizować.

M.W.: Serdecznie dziękujemy za rozmowę.

ks. B.K.: Bóg zapłać serdecznie i życzę powodzenia w wakacjach.

~powrót na górę strony


"Miłość jest podstawą wszytskiego" - rozmowa z Moniką Kuszyńska - gościem specjalnym SDM
<przejdź do wywiadu>

~powrót na górę strony


"Goście Specjalni Sercańskich Dni Młodych" - rozmowa z ks. Januszem Burgacem - organizatorem SDM d.s. gości
<przejdź do wywiadu>

~powrót na górę strony


"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - relacja z Sercańckich Dni Młodych 2011

Stało się już tradycją, że setki młodych ludzi przyjeżdżają do Pliszczyna, koło Lublina. W tym roku księża sercanie już po raz osiemnasty zorganizowali Sercańskie Dni Młodych. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. W tym roku do sercańskiej placówki, do Pliszczyna przyjechało ponad 750 osób z całej Polski. Spotkanie rozpoczęło się 27 czerwca a zakończyło 2 lipca. Codziennie, uczestnicy SDMów uczestniczyli w Mszach Świętych, spotkaniach ze specjalnie zaproszonymi gośćmi, warsztatach i pracach w grupach. Na zakończenie każdego dnia, mogli wysłuchać tzw. „Bajki na dobranoc”. Jako, że w tym roku Sercańskie Dni Młodych wchodzą niejako w dorosłość, odbyły się dwa koncerty: zespołu „40 i 30 na 70” oraz lubelskiego kabaretu „Smile”. Wśród gości zaproszonych na XVIII SDM byli między innymi: ks. bp. Józef Wróbel, piosenkarka Monika Kuszyńska czy aktorka Ewa Gorzelak. Mówili oni młodym ludziom, jak poszukiwali i odkrywali Boga w sowim życiu. W czwartek – święto radości – księża sercanie zorganizowali specjalne atrakcje dla przybyłej na spotkanie młodzieży – tzw. Dehoniadę. XVIII Sercańskie Dni Młodych zakończyły się 2 lipca Mszą Świętą. Wszyscy uczestnicy SDMów przyznają, że czas spędzony w Pliszczynie, nie jest czasem straconym. W rozmowach mówili nam, że przyjeżdżają w to miejsce, aby podziękować Bogu za miniony rok szkolny, prosić o dobre wakacje, zawierać nowe znajomości a przede wszystkim po to, aby na nowo i głębiej odkrywać Boga. Kolejna edycja Sercańskich Dni Młodych za rok!

Mateusz Wójcik

~powrót na górę strony


Galeria zdjęć z XVIII Sercańskich Dni Młodych

~powrót na górę strony


Specjalne podziękowania kieruję w stronę:

  • ks. Bartka Króla
  • ks. Janusza Burgaca
  • Pani Moniki Kuszyńskiej
  • Pana Kuby Raczyńskiego
  • Agnieszki Ryfki
  • Klaudi Miedzianowskiej
  • Moniki Wawrzysiuk

~Mateusz Wójcik


Wykorzystywanie tekstów oraz zdjęć
bez wiedzy i zgody autorów jest zabronione

 artykuły
 

>> Krzyś ŚDM na rękach młodzieży naszej parafii więcej...
>> S
potkanie Młodych w Berlinie 
więcej...
>> Adwent - Czy chcesz odnowić swoje życie więcej...
>> Wywiad z Moniką Kuszyńską więcej...

>> Sercańskie Dni Młodych 2011 więcej...

>> ReCOOLekcje z Batmanem - dzień po dniu więcej...

>> Wielki Post - czas wyciszenia więcej...

>> Ostatnia droga Metropolity Lubelskiego więcej...

>> Wspomnienie o Pasterzu więcej...

>> Odszedł od nas wspaniały człowiek  więcej...

>> Ekumenizm - droga do jedności więcej...

>> Wywiad z ks. Markiem Kuśmierczykiem więcej...

>> Pielgrzymka na Warmię  więcej...

>> Wywiad z p. Józefem Szopińskim  więcej...

>> Jan Paweł II - Odwaga Świętości  więcej...

>> Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę  więcej...

>> Pielgrzymka do Sanktuarium św. Antoniego więcej...

>> Wywiad z ks. Mirosławem Ładniakiem więcej...

>> XVIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
       na Jasną Górę 
więcej...

>> "Kobieta - dar i tajemnica" - Lednica 2010  więcej...

>> Historia pewnej kapliczki... więcej...

>> Relacja ze spotkania młodych Taizé-Poznań
2009/2010r.
więcej...

>> Wywiad z p. Prezes zespołu "Brusowianki Polesie" więcej...[ mateusz.pl ]