INFO: Ładowanie...

  • www.antoni.lublin.pl - nowa strona internetowa parafii

                Nasza diecezja podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie wkroczyła w kolejny etap przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. 21 sierpnia 2015 roku rozpoczęła się lubelska część peregrynacji symboli ŚDM.

                Kilka minut przed godziną 18 młodzież naszej archidiecezji przywitała symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. W wydarzeniu tym wzięli udział również nasi młodzi parafianie na czele z proboszczem ks. Markiem Urbanem oraz ks. Pawłem Zdyblem.

                Symbole ŚDM przyjechały do Garbowa z diecezji warszawsko-praskiej. Krzyż i ikona Matki Bożej, niesione na rękach młodych Lubelszczyzny oraz gości z Francji przy radosnym śpiewie i modlitwie zostały przeprowadzone przez cztery bramy - wiary, nadziei, miłości i świętości - do garbowskiego kościoła. Podczas procesji symbole były witane przez przedstawicieli młodzieży: wolontariuszy, osób niepełnosprawnych, wspólnot, sióstr zakonnych i kleryków.

                Dwójka naszych młodych parafian: Magdalena Piłat i kleryk Mateusz Wójcik mieli okazję nieść krzyż Światowych Dni Młodzieży. Jadąc do Garbowa, żadne z nich nie wiedziało, że za kilka godzin w swoich rękach będzie trzymać niezwykły prezent jaki podarował młodzieży 31 lat temu Jan Paweł II - krzyż roku jubileuszowego - Jubileuszu Odkupienia. "Od rana wolontariusze SMAL przygotowywali się do przejęcia znaków Światowych Dni Młodzieży, z niecierpliwością odliczaliśmy godziny do tego ważnego wydarzenia. Gdy tylko dostaliśmy znak, że symbole zbliżają się do Garbowa wyruszyła uroczysta procesja. Jako wolontariusz zostałam poproszona o przejęcie krzyża Światowych dni młodzieży. Kompletnie się nie spodziewałam że będę jedną z osób, która dostąpi zaszczytu wniesienia symbolu ŚDM do naszej archidiecezji." - wspomina Magda. "24 godziny przed rozpoczęciem SMALu nawet nie miałem w planach tam być. Myślałem jedynie o wyjeździe na sobotni Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej. Zadzwonił kolega z seminarium z prośbą, żebym przyjechał do Garbowa już w piątek, że będę do czegoś potrzebny. Nie wiedziałem o co mu chodzi ale dzisiaj wiem, że było warto tam być!" - żartuje kleryk Mateusz.

                Magda była w gronie osób z naszej archidiecezji, które jako pierwsze wzięły w swoje ręce symbole ŚDM. Towarzyszyła krzyżowi w drodze z samochodu - jakim dotarł wraz z ikoną do Garbowa - na scenę, gdzie rozpoczął modlitwę ks. Arcybiskup Stanisław Budzik. "Gdy miałam już krzyż w swoich rękach poczułam jak ważny jest to moment. Bardzo bałam się żeby nam nie upadł, chyba nikt z nas wolontariuszy nie spodziewał się jak bardzo krzyż jest ciężki. Niosąc krzyż do kolejnej bramy myślałam o wszystkich młodych ludziach z całego świata, którzy nieśli go przede mną, poczułam jak bardzo ten symbol nas jednoczy. Uświadomiłam sobie, że do Światowych Dni Młodzieży już coraz bliżej, że to od nas - od polskiej młodzieży - zależy jak to spotkanie wypadnie. Podjęłam wtedy decyzję, że przez cały ten rok zrobię wszystko aby jak najlepiej się do niego przygotować." - wraca pamięcią Magdalena.

                Ostatnią stacją podczas powitania krzyża i ikony na Lubelszczyźnie była modlitwa osób powołanych. Kleryk lubelskiego seminarium i nowicjuszka z zakonu Sióstr Rodziny Betańskiej dziękowali za dar Bożego wezwania, prosili by jak najlepiej je wypełnić. Po tej modlitwie krzyż i ikonę otrzymali młodzi, którzy postanowili poświęcić swoje życie Chrystusowi. Wśród osób, które niosły krzyż ŚDM był nasz rodak - kleryk Mateusz Wójcik. "Nie przypuszczałem, że krzyż, który widziałem w telewizji przy okazji spotkań młodych, na okładkach książek, na zdjęciach pokazujących Światowe Dni Młodzieży będę miał chociaż przez chwilę w swoich rękach. O czym myślałem niosąc go? Dotarło do mnie, że ten prezent od Ojca Świętego jest także dla mnie. On zobowiązuje. Mam nie wstydzić się znaku Chrystusa. Mam odważnie iść. Cieszę się, że mogłem być jednym z tysięcy młodych ludzi uczestniczących w tej niezwykłej, wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju sztafecie. Sztafecie wiary!" - wspomina kleryk Mateusz.

                Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani ruszają w wędrówkę po Archidiecezji Lubelskiej. Do 5 września odwiedzą między innymi: Puławy, Kazimierz Dolny, Wąwolnicę, Kraśnik, Lublin, Lubartów, Świdnik, Łęczną, Krasnystaw i Chełm. Pamiętajmy w modlitwie o osobach, które w tych dniach spotkają się z tymi szczególnymi symbolami wiary, o młodych całego świata, o dobre wykorzystanie czasu pozostałego do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i ikonę będziemy gościli w naszym dekanacie 30 sierpnia w parafii pw. Matki Bożej KrólowejPolski na Tatarach. Szczegółowy program spotkania można znaleźć <tutaj>.

fot. Lubelski Gość Niedzielny / fot. Paulina Dobroć

 artykuły
 

>> Krzyś ŚDM na rękach młodzieży naszej parafii więcej...
>> S
potkanie Młodych w Berlinie 
więcej...
>> Adwent - Czy chcesz odnowić swoje życie więcej...
>> Wywiad z Moniką Kuszyńską więcej...

>> Sercańskie Dni Młodych 2011 więcej...

>> ReCOOLekcje z Batmanem - dzień po dniu więcej...

>> Wielki Post - czas wyciszenia więcej...

>> Ostatnia droga Metropolity Lubelskiego więcej...

>> Wspomnienie o Pasterzu więcej...

>> Odszedł od nas wspaniały człowiek  więcej...

>> Ekumenizm - droga do jedności więcej...

>> Wywiad z ks. Markiem Kuśmierczykiem więcej...

>> Pielgrzymka na Warmię  więcej...

>> Wywiad z p. Józefem Szopińskim  więcej...

>> Jan Paweł II - Odwaga Świętości  więcej...

>> Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę  więcej...

>> Pielgrzymka do Sanktuarium św. Antoniego więcej...

>> Wywiad z ks. Mirosławem Ładniakiem więcej...

>> XVIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
       na Jasną Górę 
więcej...

>> "Kobieta - dar i tajemnica" - Lednica 2010  więcej...

>> Historia pewnej kapliczki... więcej...

>> Relacja ze spotkania młodych Taizé-Poznań
2009/2010r.
więcej...

>> Wywiad z p. Prezes zespołu "Brusowianki Polesie" więcej...[ mateusz.pl ]